Ürünlerimiz

Gül Yağı

Gül Konkreti
Gülsuyu


Gül Konkreti

Fermantasyona uğramamış, rengi ve kendine has yapısını bozmamış son derece taze pembe güllerin extraction metodu ile işlenmesinden elde edilen krem kıvamında, koyu vişne çürüğü rengi görünümünde katı gül yağıdır. Parfüm ve kozmetik sanayinin ham maddelerinden biri olan absolüt üretiminde kullanılır.

Konkret (katı gül yağı) Üretimi
Çiçek kazanlarına 650 ila 750 kg. gül çiçeği basılarak, üzerine çözücü olarak 1500 kg. hekzan (Petrol Eteri) verilir. Gül çiçeğinde bulunan maddeler (gül yağı, doğal maddeler ve gül mumu) çözdürülerek hekzana karışması için 30 dakika hekzan banyosuna tabi tutulur. Bu işlem tamamlandıktan sonra pompa vasıtasıyla hekzan karışımı maddeler dinlenme tankına alınır. Dinlenme tankında, içerisindeki tortu ve su taban kısmına çökene kadar beklenir ve su filitreden tahliye edilir. Sonra hekzan karışımı yağ kazanına alınır. Yağ kazanına alınan hekzanlı karışım, kaynamaya verilirken diğer taraftan yine çiçek kazanına 1500 kg. saf hekzan verilir. Gül çiçeğinden çözülen maddelerin tamamının alınabilmesi için kinci defa 15 dakikalık hekzan banyosuna tabi tutulur. Bu işlemde bitirildikten sonra, pompa vasıtasıyla gül çiçeğinde bulunan maddeler (gül yağı, doğal maddeler ve gül mumu) hekzanla karışmış olarak 1. hekzan tankına alınır. Bunu müteakip gül çiçeği kazanına 500 kg. su verilerek buhar halinde müberitlere uçurulup, müberit soğutucularında yoğunlaştırılarak, saf hekzan tankına yani 2. hekzan tankına dönmesi sağlanır. Bu işleme çiçek kazanında bulaşık kalan hekzanın tamamı alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra kazan kapakları açılarak gül çiçeği posası tahliye edilir.
1
1
1
1
English  |  Français  |  Deutsch                    
gullbirlik     S.S. Gül-Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooparatifleri Birliği markasıdır.                   © 2010 Tüm hakları saklıdır.                   Web Tasarım : Minkan